Veronica Roth - Divergent [Divergent, #1]

28. october 2013 at 14:51 | Foster. |  Books.
Počet stran: 487Jazyk: AngličtinaVazba: Paperback
Nakladatelství: HarperCollins
Vydáno: 2012
Český název: DIVERGENCE


Sixteen-year-old Tris is forced to make a terrible choice. In a divided society where everyone must conform, Tris does not fit.
So she ventures out alone, determined to discover where she truly belongs. Shocked by her brutal new life, Tris can trust no one. And yet she is drawn to a boy who seems to both threaten and protect her.
The hardest choice lies ahead.

Šestnáctiletá Tris je donucena se rozhodnout. V rozdělené společnosti, kde se všichni musí přizpůsobit, ona nezapadá.
Sama se vydá ven, rozhodnuta zjistit, kam doopravdy patří. Šokovaná svým vlastním novým životem, Tris nemůže věřit nikomu.
A stále je přitahována k chlapci, který se zdá ji ohrožovat i ochraňovat zároveň.
Nejtěžší volba leží přímo před ní.

Zůstala jsem vzhůru do tří hodin do rána, abych tu knihu přečetla. Čtyři hodiny v kuse jsem se vrtěla v posteli hledajíc nějakou pohodlnou pozici, oči upřené do stránek. Podotýkám, že jsem ji četla asi počtvrté. Pointa toho, proč tohle píšu, je, že ta kniha si vás podmaní. Vtáhne vás do děje, budete se smát i brečet, obdivovat sílu některých postav a nenávidět určité jiné. Ne nadarmo má nyní tato série miliony čtenářů po celém světě.

Avšak, co je na ní tak zvláštního? Mnozí by ji přirovnali k The Hunger Games. Ano, uznávám, jakýsi náznak, stejný podtext tam možná je, ale jinak se jedná o zcela rozlišné tituly. Upřímně, ani nevím, čím si mě tolik získala. Možná nápadem, snad postavami, které byly tak reálně zpracované, či citáty a hlubšími myšlenkami. Přijde mi, jako kdyby to byla akční kniha, ale zároveň plná myšlenek - které ale oceníte pouze v originále.

Ano, zase jsem tuto knihu četla v angličtině. Vlastně už teď nečtu moc v češtině, když nepočítám četbu do školy. Prostě to má svoje kouzlo. V angličtině je každá obyčejná věta nádherná. Mnohdy jsou knihy přeložené strašně, do obyčejného českého jazyka a vyzní strašně obvykle - jako třeba Hvězdy Nám Nepřály. Mám ale dojem, že zrovna Divergence, jak zní český název, byla přeložená dobře. Zajímavě, alespoň pro mě. Nemá to sice na angličtinu, ale zase to neodradí čtenáře.

Přemýšlela jsem, co to bylo na té knize, že jsem mě nenudila ani v jednu ráno, že jsem u ní neusla, i když jsem zůstala unavená, že mám chuť si ji okamžitě přečíst znova. Přijít na to ale nemohu, ať se snažím sebevíc. Prostě je na ní něco, co mě k ní táhne. Třeba to bude tím, že bych si v takovém světě přála žít. Vím, že bych skončila v Neohroženosti, hrozně mě to láká. Chtěla bych někdy prožít pořádné dobrodružství.

Abych se vrátila k Divergenci. Tohle dílo má všechno, co by správná knížka měla mít. A mnohem víc.

My heart beats so hard it hurts, and I can't scream and I can't breathe, btu I also feel everything, every vein and every fiber, every bone and every nerve, all awake and buzzing in my body s if charged with electricity. I am pure adrenaline.
 

1 person judged this article.

Comments

1 K. K. | Web | 28. october 2013 at 19:21 | React

Divergence je prostě dobře napsaná. Přesně, jak říkáš ty - četla jsem, četla jsem, četla jsem a pak byl konec. Bez přestávky.

Příběh se mi líbí. Nemyslím si, jako někteří, že jsou to nakopírované Hunger games. Souvislost tam opravdu je a nelze ji moc popřít, ale celá ta podstata je o něčem jiném.

Já ji četla v češtině a nepřijde mi tak hrozně přeložená jako třeba některé jiné tituly. Ale opravdu mě strašně vytáčí ty chyby překladatele, jako jsou třeba špatně naklikané úvozovky, vynechaná čárka nebo tak. To mě prostě rozčiluje.

2 Nell Nell | Web | 30. october 2013 at 9:56 | React

Smekám.
Napsala jsi to dokonale. Všechno, co se mně honí neuspořádaně v hlavě, všechno, o čem hodiny a hodiny přemýšlím a snažím se to zformulovat do několika smysluplných vět, jsi teď napsala. A já po včerejším večeru chápu, že číst v originále má svoje kouzlo. A opravdu velké. Byla bys v Neohroženosti? Já jsem vždycky tušila, že budu v Upřímnosti. A nebo že bych byla Divergentní, kdo ví. I když, po přečtení 15. kapitoly Allegiant(u) si tím nejsem jistá. O můj bože, musím se krotit, jinak tohle bude komentář plný spoilerů.
Tak fajn, ještě jednou. Tohle byla jedna z nejhezčích recenzí na Divergenci, jakou jsem četla. A těším se na další, fakt moc.^^

3 Julls ~ woolie.blog.cz Julls ~ woolie.blog.cz | Email | Web | 31. october 2013 at 8:22 | React

No ja si toto musím kúpiť už proste. :D Všetci hovoria, aké je to skvelé, ja to musím zohnať...
Nverím, že to je podobné ako HG, aj keď ma  to k tej knihe ešte viac ťahá, lebo HG sú najlepšie. :3 Ale zas, nemôže to byť rovnaké, každé dielo má v sebe niečo originálne, pokiaľ to nie je úplne skopírované.
Takže, pridávam si ju na môj zoznam kníh, ktoré musím prečítať. :D Dúfam, že sa mi to podarí.

4 Claire Drayen. Claire Drayen. | Web | 31. october 2013 at 19:46 | React

Já zrovna právě patřím k těm, kteří Divergenci přirovnávají k Hunger Games :D Už jenom když jsem si poprvé četla, o čem Divergence je, našla jsem tam tolik podobných znaků a kvůli tomu jsem už od začátku nebyla připravená se do té knihy zbláznit.
A když jsem to pak četla, byla to tak úžasný a skvělý, ale já se pořád nemohla zbavit toho dojmu, že je to zkopírované Hunger Games. A mrzí mě to, protože i když ta kniha má úžasný námět a všechno, já jí prostě nedovedu zbožňovat. A vůbec se ti nedivím, že jsi kvůli té knize byla vzhůru do tří do rána.
Já mám teď na Vánoce nachystané, že si budu přát hned několik (ještě ani pořádně nevím kolik vlastně) knížek v angličtině, protože chci to porovnání s českým překladem. A navíc i přesně jak píšeš, někdy prostě po tom překladu ta kniha úplně ztrácí hodnotu, což je ohromná škoda.
Každopádně, napsala jsi to skvěle. Všechny ty pocity, které jsi u Divergence prožívala, jako všechno cos kdy napsala - je to nádherné :)

A ano, plně chápu, že ses vrhla na Allegiant a vůbec ti to nemám za zlé, určitě ne po přečtení téhle recenze :D

Proč rozplakat?! Čteš si po sobě co píšeš? Teď zase - "My tu vždycky budeme. Já napořád. ", právě proto rozplakat :D
Taky bez tebe nechci být, snad napíšu už zítra :)
Přesně tak, ten kdo si tady nenašel ten kolektiv, kdo nepoznal, co všechno za úžasné osobnosti tady je, ten to nikdy nemá šanci pochopit.
To je na tom to nejhorší, že musíš byt mezi lidmi, se kterými si nerozumíš, se kterými si nemáš co říct, ale nemůžeš s tím nic udělat. Proto taky uvažuju o přestupu z gymplu, potřebuju poznat nové lidi, potřebuju nové prostředí.
Knížky jsou prostě v tomhle směru ohromně lákavé. Představují jiný svět. Přesně kvůli tomu taky čtu, jak jsi napsala, chci utéct.
S tím který je lepší ani nezačínej, protože bych si taky našla argumenty, o tom nepochybuj :D Asi ano, asi se cítíme stejně, i když třeba z úplně rozdílných příčin.
A já si toho vážně strašlivě moc vážím, víc než čehokoliv jiného, že tu pro mě jsi, já tu zase vždy budu pro tebe, ale to víš :)
Já děkuju tobě :)

Buď šťastná, mám tě ráda,
Claire Drayen

5 Pandora Pandora | Web | 1. november 2013 at 15:28 | React

Divergencia ma pred rokom vtiahla do seba rovnako ako teba. Páčilo sa mi to a musím sa priznať, ja v tom Hunger Games nevidím vôbec. Pre mňa je THG niečo čo nejde len tak zkopírovať a ak sa o to niekto pokúsi, je naozaj náročné uspieť. Takže to nebudem prirovnávať k tomu.

Nemala som rada hlavnú hrdinku. Bola mi proste nesympatická od samého začiatku ale všetky ostatné postavy som úplne milovala. A samozrejme zamilovala som si Four-a :3

Druhý ani tretí diel som nečítala a to preto lebo si nechcem skaziť dojem z prvej knihy. Ja sa proste bojím po tom všetkom čo mi o dvojke povedali že sa mi to nebude páčiť. Ale asi ten strach prekonám a prečítam aj dvojku lebo chcem vedieť ako to celé skončí.

A čo sa týka kníh v angličtine, musím s tebou súhlasiť že pre nás, ktorý nemajú angličtinu ako svoj rodný jazyk to je niečo nádherné. Ja som rada že som schopná čítať knihy v angličtine lebo tak mám možnosť prečítať aj tituly, ktoré u nás zatiaľ nie sú vydané a zrejme ani nikdy nebudú. A poznať názvy všetkých vecí v originále (Hogwarts- Rokfort/Bradavice,...) je tiež taký úžasný pocit. A ďalšiou výhodou je to že anglické knihy stoja o polovicu menej ako slovenské/české a dokonca ich človek nájde väčšinou v paperbacku a nie v pevnej väzbe.

6 Ter. Ter. | Web | 1. november 2013 at 17:02 | React

Začnu asi tím.. FOSTER JE HAŇ.?! :O Ani nevíš, jak moc jsem ráda, že jsi se ozvala, jak na twitteru tak tady na blogu. :3 Vážně jsem ti chtěla napsat e-mail, ale nějak jsem byla skoro pořád v létě mimo město, nebo minimálně mimo notebook, ani na tom pitomém facebooku jsem moc nebyla a to už co říct. :D A hrozně mě zamrzelo, když se ten e-mail, co jsem ti v srpnu napsala neodeslal z důvodu zrušené stránky. Když jsem tě našla na twitteru, měla jsem neskutečnou radost a teď když jsem přišla na to, že jsi vlastně celou dobu tady.. vuá, jsem ráda, vážně! :D :3

Co se toho filmu týče, zrovna tenhle taneční film se mi nezdá stejný jako všechny ostatní taneční filmy, kde jde mimo tanec hlavně o to, že se do sebe dva mladí během tancování zamilují, pak se pohádají a pak se zase usmíří a vyhrají soutěž. Ne. V tomhle filmu je to vážně spíš o tom týmovém duchu, o formování týmu a o tom, jak se i z nepřátel můžou stát přátelé. A co víc, ke konci jsou tak svěle synchronní! :D Vážně to je parádní film, povedl se. A co se tvého tancování v kině týče, také na tom tak jsem a abych pravdu řekla, tenhle film mě nakopl k tomu, abych po třech letech zase začala něco dělat, takže od ledna nejspíš začnu tancovat. Ale abych se zase vrátím k té hyperaktivní náladě.. naštěstí pro mě jsem v tom tentokrát nebyla sama a chovaly jsme se jako pitomci společně, a ano byly jsme v kině, které stojí hned u Václaváku, a co. :D

A ke knížce.. abych pravdu řekla, u tebe o ní čtu poprvé. A podle toho jak jí popisuješ a vůbec podle toho, jak zní popis knížky si myslím, že bych si jí mohla přečíst. :)

7 Flor. Flor. | Web | 1. november 2013 at 17:30 | React

Ahoj :) Nominovala jsem tě do jednoho "projektu", tak pokud budeš mít zájem v něm pokračovat, kukni sem http://fireinthewater.blog.cz/1311/liebster-award :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement