Hunger Games: Catching Fire

22. november 2013 at 23:41 | Foster. |  Films.
THE HUNGER GAMES: CATCHING FIRE [Hladové hry: Vražedná pomsta]

Režisér: Francis Lawrence - USA, 22 November 2013
Podle knižní předlohy od Suzanne Collins [druhý díl]
146 minut - Adventure / Sci-fi / Action - Titulky
Hrají: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Sam Claflin...


"Katniss Everdeen a Peeta Mellark se po šokujícím vítězství v 74. ročníku Hunger Games vrací domů. Jako vítězové musí ale brzy domov a své rodiny znovu opustit a vydat se na okružní jízdu po všech krajích Panemu. Jejich úkolem je bavit lidi, oproti očekávání Kapitolu ale Katniss a její příběh inspiruje ke vzpouře."
- oficiální text distributora, celý zde

Na tenhle film jsem čekala přes rok a půl. Knížky jsem si zamilovala už někdy minulý rok v lednu. Po opakovaném a ještě dalším sledováním trailerů jsem se těšila jako nikdy. Moje očekávání byla opravdu vysoká. A víte, jak je to s představami o dokonalosti, většinou jste potom akorát zklamaní, protože to nevyjde tak, jak jste si přáli. Catching Fire je výjimka potvrzující pravidlo.


Pochybuji, že někdo jako já by byl schopný napsat objektivní recenzi. I když zase je pravda, že my fangirls máme sklon také všechno kritizovat, vidíme víc, než jen obsazení, hraní nebo soundtrack. Pokusím se najít zlatý střed, přesto nedokážu zaručit, že se mi to povede.

U filmů, jako jsou tyhle, prostě nedokážete odolat tomu, abyste je srovnávali s knihou. A já jsem nadšená, jak skvěle se to v tomhle směru podařilo scénaristovi. V samotném filmu nebylo nic nepřirozeného, nic, co by v knize buď nebylo nebo se zcela vymykalo. Ano, chyběly mi tam některé scény, ale nikdo nebude nikdy schopný obsáhnout celou knihu do dvou hodin obrazového záznamu. Nevědomky se v tomhle snažím vidět tu jasnější část, a daří se mi to. Tolik toho bylo společného. Citáty, dialogy, momenty uvědomění, které se v tom filmu vyjádřit nedaly, ale někdo pozorný je dokázal vidět. Díky tomuhle jsem si to zamilovala.

Obsazení. Každý normální člověk, nebo spíš holka, by se pozastavil nad tím, jak je možné, že je v jednom filmu tolik krásných kluků. Sam Claflin, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth. Bylo těžké to zpracovat, to si dokážete představit. Ale prostě musím podotknout i to, jak skvělé bylo obsazení a vyjádření charakterů ženské části postav. Jennifer Lawrence; kapitola sama pro sebe. Mohla bych tady na několik A4 popisovat to, jak věrně vyjádřila Katniss. Člověk by nevěřil, že je to jenom fiktivní postava, zdá se mi, jako by pro Jennifer byla reálná, že Jennifer stane Katniss. Ráda bych ještě zmínila Willow Shields, jejíž charakter i hraní se od prvního dílu strašně moc zlepšilo, Lynn Cohen, která naprosto dokonale ztvárnila Mags a Jenu Malone, díky které byla postava Johanny naprosto úžasná.

Zrovna dnes jsme se ve škole bavili, co si myslíme, že je na filmu nejdůležitější. S kamarádem (překvapení, actually mám kamarády, ne, dělám si srandu) jsme se tak nějak shodli, že sebevíc může být zápletka a děj k ničemu, pokud je dobrý herec a donutí vás uvěřit tomu, co se na plátně či obrazovce děje, je to nedocenitelné. Musím říct, že v Catching Fire se sešel nejeden nadprůměrně nadaný hereč, či herečka.

Co se týče děje, zdá se mi, že některé filmy s knižní předlohou jsou zmatené, člověk je nepochopí. Ale ne, tentokrát to bylo jinak. Přestože to nemůžu zcela zaručit, líbilo by se vám to, i kdyby jste knihu nečetli. Jenomže když tu knihu doopravdy přečtete, zamyslíte se nad ní, uvidíte i jiné motivy, než jen láska či boj o přežití. Právě tímhle pro mě byla jednička film zkažená, zato ve dvojce už bylo vidět víc revoluce, vzdoru, což se mi mimořádně líbilo.

Nedokážu vymyslet jedinou věc, která by mi k filmu neseděle, až na jednu. Skvělý soundtrack, který mě mnohdy pomohl k slzám, dojemné scény, vtípky, stupňování napětí. Přesto je tam něco, bez čeho bych se ráda obešla. Milostný trojúhelník. Opravdu, začíná to být ohrané. První film založili taky na tomhle motivu, přitom v té knize je to tak vedlejší. Jediná věc, která mě mrzí.

Ale overall názor? Lituju toho, že jsem šla na půlnoční premiéru a nevyspala se? Že jsem před všemi před kinem vypadala jako pako, když jsem vyšla celá ubrečená? (Další připomínka toho, jak byl ten film skvělý, probrečela jsem tak dvě třetiny.) Že jsem další den několikrát téměř usnula ve škole? Ani náhodou. Jak bych mohla? Stálo to za to.

Jeden z nejlepších filmových zážitků mého života.
 

1 person judged this article.

Comments

1 Ter. Ter. | Web | 23. november 2013 at 14:46 | React

Och, děkuju, potěšila jsi mě! :3 Tedy ne, že by mě nějak těšilo co zažíváš, to právě naopak. Není to pěkné. Ale ty povzbudivá slova na konec.. :)

Já tedy nejsem fanouškem Hunger Games tak dlouho, jako ty. Tuším, že jsem začala trilogii číst někdy na přelomu srpna a září a vzpomínám si, že jakmile se mi jednotlivé knížky dostaly domů, stačil den nebo dva a já zase neměla co dělat. Knížky jsou čtivé a tak krásně napsané.. docela bych si je někdy ráda přečetla v angličtině. :3
První díl jsem tedy viděla dřív než jsem četla knížku. Tehdy jsem vůbec nevěděla, že nějaké knížky, podle kterých film je, existují (shame on me!). Poradila mi ho jedna slečna z blogu, která hrozně ujíždí na Joshovi a já se na něj podívala. Líbil se mi, moc, ale nepřikládala jsem k tomu nějaké významné pocity. Až potom, co jsem knížky dočetla jsem si uvědomila, jak dobře to tvůrci ve filmu vlastně ztvárnili (samozřejmě v rámci možností).
Vražednou Pomstu prostě musím vidět, a ráda bych se k tomu dostala ještě v kině, protože jsem se na tenhle film těšila jako malé dítě. Ještě jak hezky to tady popisuješ.. prostě musím!!!
A jen tak mimoděk, Jennifer je vážně skvělá herečka, v tom s tebou souhlasím. Přiznávám, že jsem se docela udivila, když jsem jí potom viděla ve filmu Terapie Láskou a v různých rozhovorech na internetu. Měla jsem jí zafixovanou jako Katniss.
Nevím, kdo z nás dvou je tady na tom líp, co se recenzí týče. ;3

2 Nell Nell | Web | 23. november 2013 at 16:32 | React

A tomuhle se říká, když někdo dokáže něco napsat tak, jak to opravdu je. Naspala jsi všechno, co se dalo, všechno, tak jak jsem to cítila i já.
Se vším, co jsi napsala, souhlasím. A až teď jsem to zjistila, to, co mě celou dobu taky nějak štvalo, ale nic jsem s tím nedělala. Milostný trojúhelník. Štve mě to. Protože je mi Peety líto. Nebo bylo, v tom filmu. A zároveň mi pak bude líto Galea. A nevím, co mám dělat. Ale to je vedlejší.
Musím říct, že Jena si mě totálně získala, nedokážu si představit, že by Johannu hrál někdo jiný. Ona byla přesná. Úžasně vtipná, ale zároveň protivná a prostě Johanna.
A napsala jsi to úžasně, chce se mi to číst pořád dokola. :3

3 K. K. | Web | 24. november 2013 at 12:59 | React

Šíleně, šíleně, ŠÍLENĚ se těším, až se na Catching Fire s kamarádkou konečně vydáme. Ona byla tento týden nemocná a já jí slíbila, že půjdu s ní, takže na ní čekám. A je to jako nekonečno promrhaného času :D Nemůžu se dočkat!
Asi si tvůj článek přečtu až budu mít ten film zhlédnutý, abych ti sem mohla napsat něco s hlavou a třeba i pochybnou patou...

4 the lizz. the lizz. | Web | 24. november 2013 at 14:37 | React

včera jsem na toomto filmu byla a musím fakt říct, že to bylo boží a dvě a půl hodiny utekly jako voda.) opravdu skvělé, mě se naopak líbí ten trojuhelník, ale mým favoritem je Hurikán, Peetu prostě ráda nemám a mít nebudu:D

5 Claire Drayen. Claire Drayen. | Web | 27. november 2013 at 22:50 | React

Awh, to je tak nádherná recenze, tak smysluplná, jak se ti to povedlo? :D
Řádek od řádku nemůžu víc než souhlasit. Ať už jde o to, že i přestože mnoho scén chybělo, většina dialogů byla jako přepsaná z knihy, nebo obsazení - Johanna byla dokonalá, u jejích výstupu jsem se asi nasmála nejvíc -, či milostný trojúhelník, což mě samotně vlastně ani tak moc nedošlo, že ve filmu je až příliš zveličován, zatímco v knize je to jenom vedlejší věc. Stejně tak souhlasím i s tou teorií, co jste probírali ve škole.

Upřímně fakt nevím, co k tomu dál napsat, ta recenze je opravdu dokonalá Foster :)
Jinak ještě co se týče mailu, znovu ti píšu, nespěchej, já si ráda počkám :)

Mám tě ráda,
Claire D.

6 LaRoseNoire LaRoseNoire | Web | 29. november 2013 at 16:28 | React

Na knihu to aj tak nemá! :D Chceli sme ísť s kamarátkou do kina ale u nás sa Hry o život začínajú až o 20:00.

7 Julls ~ woolie.blog.cz Julls ~ woolie.blog.cz | Email | Web | 29. november 2013 at 19:55 | React

Ja som sa ku prvým dvom knihám dostala toto leto. A bola som nimi nadšená. Obidve som prečítala dokopy za dva dni, nemohla som sa od nich odtrhnúť, bolo to skvelé. Také napínavé, samé prekvapenia, vžila som sa do postáv, cítila som niečo ako bolesť,  smútok nad všetkými smrťami a na konci radosť, ako to všetko dopadlo. Prežívala som to úplne..moc. Ku  trojke som prišla až niekedy teraz, dočítala som ju asi pred týždňom - a nanešťastie, nie v papierovej verzii, pretože som ju nevedela nikde zohnať a cez internet som nechcela objednávať, tak som si ju stiahla v pdf po česky. Bolo mi to jedno, ja som to proste musela prečítať. A bolo to úžasné. Revolúcia, vzbura, nádych rebelantsva, strašné smrti, zabíjanie, smútok, hnev.. Pocity ma dostali. Zväčša boli skôr záporné ako kladné, ale aj tak sa mi to páčilo. Bolo vidno, ako sa Katniss zmenila, alebo skôr ako ju hry zmenili - dva návraty do arény s človekom proste niečo urobia. Potom Peeta, Gale a ona...Musím priznať, že od začiatku milujem Gala, takže som bola zaňho a ten milostný trojuholník mi nevadil, aj keď máš pravdu a chápem ťa. No a ako to skončilo...Nechcem spoilerovať, ale musím povedať, že autorka to urobila úžasne a nakoniec to odlíšila od iných príbehov. A proste milujem to. :3 Film som videla len jednotku a omnoho viac sa mi páčila kniha. A ani si nevieš predstaviť, aká som bola nas*aná, že som  nemohla ísť na dvojku. -_- Neskutočne ma to sklamalo, ale čo už. Stiahnem si to keď to bude na nete. A cast tam je dokonalá. :3

8 K. K. | Web | 30. november 2013 at 13:59 | React

Tak se konečně po včerejšku mohu nějak subjektivně vyjádřit. Muhehe.

Ze začátku bude asi nejlepší říct, že se mi Catching Fire líbil. Asi ani není potřeba zdůrazňovat, že víc, než první díl...

Film se poměrně držel předlohy a nic zásadního opravdu nebylo vynecháno, nebo změněno - to je fajn. Četla jsem si recenze na ČSFD a někteří si stěžovali, že to zakončení je takové... nijaké. A že má jen nalákat k dalšímu dílu. Komerční tah. To je sice možné, ale takhle to bylo v knížce!!! Jsem ráda, že nevymysleli něco "prudce originálního" a nezpackali to.
(A co se týče komerčních tahů - nechápu, proč dělit poslední díl na dva -___- TO je komerční tah.)

Jennifer Lawrence je skvělá herečka. To vím od té doby, co jsem šla do kina na Terapii láskou. Přesvědčila mě, že není jenom krásná a sympatická tvářička, ale je hlavně excelentní herečka. Palec hore!

Josh Hutcherson je taky super herec. Jednak jsem se do něj jako menší zamilovala ve filmu Most do země Terabithia, ale hlavně v Catching fire zvládl něco, co bych si ani nemyslela, že jde. Co se týče knížek, vždycky jsem fandila spíš vztahu Katniss a Gale. Ale jakkoliv je Liam Hemsworth sexy, Peeta u mě začal vést. Takže další palec hore.

Ještě co se týče Liama - může mi někdo vysvětlit, proč ho v titulkách dávají na přední místa?! -___- A před Joshe?!

Abych navázala na to, co jsi psala... Děj šel snadno pochopit i bez přečtení knížky - to souhlasím. Sice ti lidé přijdou o spoustu krásných detailů, ale budiž, jejich volba.
Ale co si myslím, že bylo poměrně nejednoznačné, byla celá ta věc s prezidentem Snowem. Jasně, základní problém pochopil každý, ale celková zápletka šla, podle mého názoru, bez přečtění knihy pochopit jen stěží.

Jestli mám něco dodat na konec, tak to, že mě film rozbrečel minimálně třikrát. A to v průběhu, nikoliv u konce, čímž zbořil veškerá klišé. (A navíc mě ujistil, že já jsem já a ne někdo jiný, jak bych si bývala myslela, vzhledem k tomu, že poslední dobou u knih nepláču.)

Prostě to bylo děsně fajn.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement