Tahereh Mafi - Shatter Me \ series

23. february 2014 at 18:49 | Foster. |  Books.
Rozhodla jsem se, že tahle recenze bude na celou sérii, protože (a) by se mi to složitě psalo na jednotlivé knihy
vzhledem k tomu, že už jsem přečetla všechny a taky (b) je to prostě asi lepší. // Nebo jsem jenom líná. F x

Jednotlivé díly: Shatter Me \ Unravel Me \ Ignite Me
Český název prvního dílu: Jsem roztříštěná


Juliette hasn't touched anyone in exactly 264 days. [...]
Juliette has to make a choice: Be a weapon. Or be a warrior.

Ani si už přesně nepamatuju, jak jsem k této sérii došla. Myslím, že se mi nějak dostala do podvědomí díky tomu, že na facebooku sleduji epicreads, nebo tak něco. Prostě jsem měla dojem, že to patří mezi takové ty další už celkem známé dystopie \ minimálně v zahraničí \ a to bych prostě nebyla já, abych tedy nezačala číst. Překvapilo mě to - ve špatném i dobrém slovasmyslu.


Od prvního dílu jsem čekala víc. A to je asi jediný důvod, proč se mi tolik nelíbil. Samozřejmě, i tak to byla skvělá knížka, ale něco mi na tom nesedělo - možná ten zvláštní formát - někdy přeškrtaný text, o kterém jsem přemýšlela, jestli to tak je schválně, Juliettina zdánlivá šílenost. Ale nebylo to něco, nad čím bych jásala radostí, jakou jsem zase objevila skvělou knihu. Na druhou stranu, při pohledu zpět si uvědomuju, jak i přesto všechno je to vlastně úžasně napsaná kniha, protože podle mého chtělo hodně odvahy a bohužel možná i nějaké zkušenosti, aby Tahereh popsala myšlenky té hlavní hrdinky.

Co se vlastně týče děje takového, je to vcelku originální. Who am I kidding here, je to sakra originální. A ještě víc se mi líbí to, jakým způsobem se to vyvíjelo. Samozřejmě, něco bylo možná až moc klišé, ale... to už snad k těm knížkám i patří, vůbec mi to nevadilo. Mnohdy nejde o to napsat něco úplně ulítlého; něco, co nikdo jiný ještě nenapsal, ale spíš o styl psaní autora. Upřímně, tady se skloubilo oboje - originalita a Taherehin styl psaní.

Stejně jako v Hunger Games byl \ podle mého názoru \ každý díl horší než ten předchozí, tady je to snad přesně naopak. Ignite Me, tedy poslední díl z triologie, jsem dočetla skoro najednou - až na tři kapitoly na začátku, které jsem začala předchozí týden. V Ignite Me totiž naplno vyšla síla toho, že nikdy nešlo o milostný trojúhelník, bylo tam ukázané pravé přátelství - takový ten typ, kdy se pošťuchujete, ale na druhou stranu se dokážete bavit o čemkoliv jiném.

Nakonec jsem se jako i v téměř každé jiné knížce viděla v té hlavní postavě, tak lehce. Nevím, čím přesně si mě to získalo, možná to, jak to bylo vtipné i vzrušující, smutné i propletené navzájem. Docela zvláštní je, jak jsem mohla jednu postavu v na začátku série tak nenávidět a na konci ji tolik zbožňovat - a u jiné postavy to bylo přesně naopak.

Tahle série ukazuje, že každý má šanci někam zapadnout, přijít na to, kdo je, objevit pravé přátelství a zjistit, co je to láska, dostat se ze dna a stát se někým silným a sebevědomým. Čím déle o tom píšu, tím lepší pocity z té série mám. Pokud se vám líbilo Hunger Games nebo Divergence, nebo pokud jste četli The Testing, tohle by se vám mělo líbit.


I spent my life folded between the pages of books.
 

1 person judged this article.

Comments

1 Nell Nell | Web | 23. february 2014 at 20:52 | React

Když jsem kdysi, to bylo fakt hodně dávno, četla nějakou recenzi na první díl, připadalo mi to jako taková ta "klasická knížka pro holky". Ale... Čím víc se o tom dozvídám, tím víc mě to láká. Podle jiných než českých obalů to vypadá úžasně, styl Hunger Games a Divergence, a já si to musím přečíst. Nevím kdy, nevím jak, ale musím.
A jestli tam nejde o milostný trojúhelník, začnu to číst co nejdřív, protože tohle už mě otravuje. Knížku, ve které jde o přátelství, si musím přečíst. Bude to veliká, příjemná změna.

Mimochodem, boží recenze.

A mimochodem, strašně mi chybělo psát ti komentáře.

2 the lizz. the lizz. | Web | 25. february 2014 at 17:24 | React

nikdy jsem o této sérii neslyšela, no, asi se po ní mrknu, vypadá to moc zajímavě.)

3 Jass the Neverlander Jass the Neverlander | Email | Web | 25. february 2014 at 18:56 | React

FOSTER FOSTER FOSTER FOSTER.
Foster sa nám vrátila, dámy a páni, a vo veľkom štýle. Sherlock. TOP. Navigation. TOP. Všetko. TOP. Ty. TOP.
Táto recenzia je zase strašne feelsy. Akurát dnes som tú knižku stiahla do iBooks, tak som zvedavá prezvedavá čo to bude zač. Už keď som sa pozerala na meno autorky som bola v šoku, ale nečakala som že naozaj bude z Arábie.
Už sa neskutočne teším na tú knižku, aj keď momentálne ani neviem, čo mám čítať. :D :( budem potrebovať radu tak očakávaj správu vo FF&BE team. <3 :*
BTW, mohla by si mi poslať link na tie epicreads? niečo som našla ale to je nejaká blbosť, nie je to ono. :)
Mimochodom, tá recenzia je úžasná, krátka, stručná, ale predsa je v nej to čo má v recenzii byť. <3
och, ako dlho som ti nepísala komentár. :D :((
Tvoja angličtina je náhodou úplne dokonalá. rozhodne lepšia ako moja. :DD
okaaay, keď to dokážeš udržať v tajnosti možno spravím výnimku. ;)

Myslím že nie, cenu to nemá. :) Hovorila si mi to miliónkrát a ja si to neuveriteľne cením a veľmi ti ďakujem, ale ja keď čítam tú kapitolu, napríklad aj tú prvú čo už je na blogu, tam stále vidím chyby, nedostatky. som veľmi veľmi veľmi kritická čo sa môjho písania týka, čo je v podstate dobré a na druhú stranu ma to môže dohnať k šialenstvu. :D

díkydíkydíkydíkydíkymoc. :4 :* rozmýšľala som, že keby som dokázala konečne dopísať aspoň jeden príbeh, dúfam, že to bude gifted, by som to preložila do angličtiny a hodila na wattpad, koniec koncov už sa mnohým autorom odtiaľ podarilo vydať knihy normálne papierovo. :3 to by bolo nádherné. ale to sa aj tak nestane to sú len moje nesplniteľné sny. :D :D

Lots Of Love & Hugs,
Jassie, your lil fairy xx

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement