Sherlock BBC \ TV Show

1. march 2014 at 12:55 | Foster. |  Films.
Sherlock [Sherlock]

Režisér: those devils Mark Gatiss, Steven Moffat
Hrají: my future husbands Benedict Cumberbatch, Martin Freeman and others

2010 - 2014 \ zatím

Season 1Season 2Season 3
A Study in PinkA Scandal in BelgraviaThe Empty Hearse
The Blink BankerThe Hounds of BaskervilleThe Sign of Three
The Great GameThe Reichenbach FallHis Last Vow


Přemýšlela jsem, jestli by nebylo jednodušší a efektivnější vám sem jednoduše postnout link na obrázky Benedicta Cumberbatche, či nějaké stills ze samotného seriálu. Nebo rovnou link na stáhnutí. Ale... No dobře, žádné ale, asi by to to všechno vyjádřilo líp, než jenom moje recenze, ale chtěla jsem to zkusit. Anyway, pokud chcete, jděte se kochat - link.

Předem se omlouvám za veliký výskyt pozitivních přídavných jmen a superlativ.

Hodně jsem toho o tomhle seriálu slyšela už předtím, než jsem se začala koukat. Spoustu lidí, obzvlášť těch důležitých okole mě, ho sledovalo, básnilo o něm... Začala jsem se na něj koukat. A těch celkově asi 13,5 hodin jsem zkoukla během jednoho týdne - i s mým téměř žádným volným časem. Upřímně, pokud po mě někdo něco chtěl, zatímco mi Sherlock běžel na obrazovce, měl smůlu. Protože tohle... je neuvěřitelné dokonalé.

Řekla jsem si dvě věci: (a) Proč nikdo nepíše recenze na seriály? (A pokud vy píšete, pardon, napište mi dolů link a já si tu recenzi s radostí přečtu!) Něco jako tohle si zaslouží stejně pozornosti jako skvěle napsané knihy. (b) Měla bych poděkovat těm třem lidem, díky kterým jsem se na tuhle absolutně perfektní věc začala dívat - takže díky, Jass, Nell a Claire.


Všichni už jste dozajista slyšeli o Sherlocku Holmesovi. Ten geniální detektiv. Po tom, co jsem přečetla první příběh od Arthura Conana Doyla, nedivím se, že má takovou pověst. Ale musím vám něco přiznat. Kdyby to nebylo tak výborně zahrané, možná by mě to ani tolik nechytlo.

Benedict Cumberbatch v hlavní roli je... nedocenitelný. Rozhodně pro lidi, kteří na tom pracují, protože si myslím, že hodně pomohl tomu, aby se ten seriál proslavil (na druhou stranu, já si ani nedokážu představit, jaké by to bylo, kdyby tam nehrál zrovna on). Ale upřímně... Nevím, jestli pro Sherlockians je to tak zdravé. Vždyť jediné, co teď dokážu dělat, je neustále se dokola koukat na těch devět dílů, stalkovat Benedicta a všechny jeho fotky a shipovat Johnlocka. Myslím, že takhle rozhodně nezní normální člověk.

Možná jste se zarazili u slova "Johnlock". Nebudu vám tady vysvětlovat, co znamená shipování. Jen chci říct, že jakmile se začnete koukat, už se nezbavíte toho přání, aby Sherlock Holmes a John Watson byli spolu, prostě nemáte šanci.

Zezačátku mě trochu zarazila délka každého dílu, něco kolem hodiny a půl. Ale takhle zpětně si uvědomuju, že to tomu seriálu jenom prospělo. Všechny takové ty kriminální seriály mají díly tak 45 minut, ne? A myslíte si, že když je ten díl dvakrát delší, že to je horší? Ani náhodou. To spojení neuvěřitelně skvěle promyšlených vražd, které napsal Doyle a hodiny a půl, tedy času, který režiséři mají na to vyjádřit celý jeden případ, je geniální.

Možná se po hodině sledování ptáte sami sebe, co se tam ještě může stát? Vždyť už je to skoro vyřešené. A nikdy ještě ani zdaleka není. Ta délka dává obrovský prostor vyjádřit všechny ty důležité maličkosti, věnovat se i příběhu samotného Holmese a Watsona, nejenom nějaké vraždě.

A rozhodně vás ta délka neodradí od toho, abyste se podívali na tři díly po sobě. Mluvím ze zkušenosti.

V podstatě byste mi mohli jmenovat jakýkoliv aspekt filmování, hraní a já nevím čeho, a našla bych něco pozitivního. Spíš bych měla problém najít něco negativního. Hraní, jak jsem již vyjádřila, je na jedničku, soundtrack je skvělý (to mi připomíná, že už si konečně musím nastavit tu znělku jako vyzvánění). Co se týče práce s kamerou, hrozně se mi to líbí. I prostředí je nádherné, Londýn prostě byl, je a bude Londýn (čtěte: naprosto dokonalé město). Ten děj je dokonale promyšlený a co vlastně oceňuji ještě, je ten vtip.

Nevím, jestli všichni máte stejný smysl pro humor jako já. Jsem vlastně známá tím, že ten můj je dost špatný - například jsem tři roky považovala za nejvtipnější vtip šli dva a prostřední upadl. Ale dovoluji si říct, že u tohohle se zasmějete. Jakási taková Sherlockova ignorace, Johnův sarkasmus, já nevím, je to dokonalé. Opravdu nemám slov.

All in all, pokud se začnete dívat, nebudete moct přestat. Pohltí vás to. Už nebudete kreslit jenom "smajlíky". Hraní na housle už nebude nudné. Blogování dostane jiný význam a budete muset odolávat tomu, změnit si heslo na mobil na 7437, tedy Sher. Londýn už nebude to stejné město a 221B nebude jen změt písmen a čísel. Už se nikdy nepodíváte na Hobita stejně. Prostě vás to změní.

A to myslím i v tom smyslu, že si asi začnete všímat věcí okolo sebe. Nebo vypustíte, že se Země točí okolo Slunce. Ale pokud se tak stane, nebudete v tom sami, protože je tu celý skvělý fandom Sherlockians - a věřte mi, že jsem ještě neviděla ani jeden fandom, kde by všichni měli stejné otp.

A je mi jasné, že kdokoliv, kdo se na ten seriál už podíval, by mi dokázal něco vytknout, co se týče téhle recenze, nebo spíš doplnit. Ale... moc feels. Než mě pošlete k bazénu, zkuste si představit, jaké by to bylo, kdybyste se snažili napsat recenzi na Sherlocka vy. :)
 

2 people judged this article.

Comments

1 tahalaumpra tahalaumpra | Web | 1. march 2014 at 13:28 | React

Milujem tento seriál a Sherlocka všeobecne, je to úžasné spracovanie literárnej postavy v dnešnom svete a už sa neviem dočkať kedy si konečne nájdem čas na pozretie tretej série ♥

2 K. K. | 1. march 2014 at 17:11 | React

Cítím se provinile. Vážně jsem ti o Sherlockovi nikdy neřekla?! Oh, really? O.o Divný :D Protože jsem během toho ročního čekání na třetí sérii nedělala nic jiného, než že jsem o Sherlockovi mluvila.

Co dál říct? Nevím. Moje nadšení si vyjádřila dokonale. Snad jenom Johnlock.  Oh, really? Asi jsem jedinej člověk téhle planety, kdo je 'neshipuje'

3 Foster Foster | Web | 2. march 2014 at 14:16 | React

[2]: K? Co ty tady? :) Hrozně jsi mě tím komentářem potěšila. Neřekla... Ale teď už je to jedno, hlavně, že jsem se na to konečně podívala. Ty neshipuješ Johnlocka? A teď doufám, že to nevyznělo tak, jako bych tě za to odsuzovala, vůbec. :) Tak to vypadá, žen článek budu muset trochu poupravit. :D Můžu se zeptat proč? ;)

4 Nell Nell | Web | 2. march 2014 at 15:52 | React

Vzhledem k tomu, že uběhla docela dlouhá doba od toho, cos mi napsala komentář, nemá moc cenu na něj odpovídat, protože jsem stejně měla v plánu tě překecávat, ať si to přečteš. Teď máš Fangirl přečtenou a já nevím, co mám říct.

Jenom k Dívce s pomeranči a výběru života. Na jednu stranu si zvolit můžeš, ale jako to je v té knížce, nikdy nevíš, co se ti může stát, co tvůj život změní. Takhle jsem to myslela. Jinak si samozřejmě můžeš vybrat, víceméně.

A teď myslím, že nedokážu napsat nic srozumitelnýho, protože se mně vrací Sherlock feels. Takže promiň za všechny kecy.

Já když jsem dokoukala Sherlocka, hodně, fakt hodně jsem přemýšlela, jestli o tom napsat. Ale jak se znám, nikdo by tomu nerozuměl. A tohle je snad první článek o Sherlockovi, který čtu. Jestli jsou všechny takové - což asi ne -, musím je všechny najít a přečíst si je.

Takže začněme něčím ne tak zmateným. Ten první odstavec je o mně. Teda, já mám času dost, ale pořád tvrdím, že nemám. Nebo ho možná pro mě není dost nebo ho nedokážu využít, ale to je vedlejší. Já a moje koukání na seriály a filmy, a dokoukaný tři série Sherlocka za týden. Všichni víme, jaký je tohle pocit. Nepopsatelný.

Kdyby nehrál Sherlocka Benedict, a celkově, kdyby ostatní nehráli ti, co je hrají, nebylo by to ono. Nebylo by to tak... Nové a úžasné. A proto je tak úžasný, že je to tak, jak to je. A může to být nejlepší seriál všech dob.

Mně vždycky hodina a půl Sherlocka utekla rychleji než čtyřicet minut Doctora Who. Teda, tehdy Nevím, jak teď, ale v každém případě, i kdyby měl jeden díl pět hodin, bylo by to málo.

Ten seriál je celkově geniální. A fakt, nedá se tam najít nic negativního. Možná to, že Benedict je tam pořád oblečený (až na jeden díl), ale musíme zůstat na zemi, že?

S tou změnou souhlasím. Vlastně jsem se změnila, jako doopravdy. Všímám si maličkostí, každou chvíli přemýšlím, co by si pomyslel Sherlock. Zní to šíleně, možná to i šílené je, ale já to miluju.
to je pravda, nikdy mě nenapadlo, že Sherlockians je jediné fandom, co mají stejné otp. A to je úžasné! Nikdy by mě nenapadlo, že moje největší otp bude ze seriálu. :D

Ta recenze byla boží. Víš, co se strašně cení? Že nekecáš. Že všechno, cos napsala, je tak, jak to je. Že o tom mluvíš jako o úžasné věci, ale že nepřeháníš a neblábolíš, jaká vždycky já.

Chtělo by to takových recenzí víc - teda nemyslím tím nic proti těm ostatním. Celkově víc. <4

5 tahalaumpra tahalaumpra | Web | 3. march 2014 at 20:27 | React

[1]: Ja som sa ti vlastne s tou mojou novou adresou už ozvala;)

6 Nik Herb Turey Nik Herb Turey | Web | 4. march 2014 at 18:09 | React

Foster, Haničko...vím, že naposledy jsme si volaly, když mi umřel pejsek. Bylo to v polovině léta a moc mě to zasáhlo. Pak už jsem neblogovala, tak jako dříve. Víš, když jsem navštívila come-true a četla si všechny ty články, v každém článku byl alespoň kousek o tobě, vzpomínka na naše vyměňování názoru, challenge - napsat stejný počet slov v komentáři jako je v článku apod. Strašně mi to chybělo a tak jsem blog znovuobnovila. Ano, i ty jsi má milá byla důvodem, proč jsem zpátky na come-true. Asi jsem podvědomě tušila, že mi napíšeš komentář.

Nic se mezi námi nestalo, nic si neudělala, jsi skvělá, úžasná, prostě jsem od sebe začala odepírat internet a všechno, co k němu patřilo, ani jsem si neuvědomovala v ten čas, že k němu patříš ty. Za tu dobu jsem si na tebe vzpomněla tisíckrát, tolikrát jsem za tu dobu stihla navštívit i tvůj blog a vždy jsem si přála, aby jsi články přidávala v určitém intervalu, ale to jsem neplnila ani já.

Bylo spousty školy, života a všechno se to poskládalo do toho neblogování a nebo občasného napsání článku. Abych se přiznala, vůbec jsem nepsala komentáře na jiné blogy, jen prostě jednou za čas přidala článek. Ostuda.

A teď si mi napsala krásný komentář, byla jsem překvapená a četla ho už včera, ale nakonec ti odpovídám až teď, protože jsem věděla, že musím mít klidnou mysl a více času. Abych v komentáři na nic nezapomněla. Tvůj komentář mi připomněl, jak byl blog skvělý a k čemu slouží. Ano, jeden z důvodů, proč jsem ho tak milovala a miluju je poznání nových osobností, se kterými se nějakým způsobem propojují mé myšlenky.

Posledního ahoj se v nejbližší době a doufejme nikdy nesetkáš. Mám tě moc ráda a chci, aby si to věděla. Jsi pro mě ztělesnění úžasnosti a vždycky budeš. Moc ti děkuji za komplimenty a ještě jednou překvapivý komentář.

Omlouvám se, že se nevěnuju článku, ale Sherlock je prostě jednička, a co si budeme namlouvat. Strašně krásně si to napsala a zejména se mi líbí, jak si ze začátku zmínila, že se tento seriál hravě vyrovná i knihám, což je pravda. Navíc má v sobě opravdu něco kouzelného a zajímavého, oproti jiným seriálům. Přijde mi, že tohle je prostě na úrovni kdejakých skvělých filmů, už jen kamera, střih a nebo třeba scénář. Je to úžasné. Mám z toho vždycky takové příjemné pocity. Se změnou života po shlédnutí Sherlocka souhlasím. A jelikož už mám s Sherlockem dlouhodobější zkušenosti, nevytkla bych ti nic. Je to skvěle napsané, vtipná je ta pasáž se smyslem pro humor a moc se mi líbí, že si nezapomněla vyjmenovat všechny pozitiva a nezapomněla doplnit, že zkrátka neexistují negativa. :)

ÚŽASNÁ RECENZE!!

7 Slečna bez tváře Slečna bez tváře | Web | 4. march 2014 at 18:42 | React

Miluju ten seriál. Patřím přesně k těm, co zkoukli všechny tři díly hned za sebou. Strašně mě štve, že to nemá víc dílů a proto jsem si řekla, že bych měla trochu brzdit a víc si to vychutnat.
Máš pravdu, ten seriál tě změní.
Jinak já jsem třeba na starém blogu měla recenze na seriály. Měla jsem tam i Sherlocka, ale popravdě se mi dělala recenze docela těžce na tenhle seriál. Tolik pocitů najednou asdjakdfja.

8 Holy Holy | Web | 4. march 2014 at 19:23 | React

Už dlouho uvažuju že se na to začnu koukat, nebaví mě pořád čekat jen na nové díly pll, tvd, the originals
a na tohle jsem slyšela jenom pozitivní ohlasy,..:)) takže to vidím tak že na jarňáky to bude jasná volba! :3

9 červenovlasá červenovlasá | Email | Web | 5. march 2014 at 9:43 | React

Na Sherlocka jsem se začala dívat teprve nedávno. Je to tak měsíc. Všichni, (tedy všichni z internetové sítě, protože lidé v mém okolí snad ani nevědí, že něco tak dokonalého existuje), mi ho už doporučují nějaký ten pátek. A já si k němu stále nemohla najít cestu. Až jednou, (a nelituji toho večera i když jsem se měla učit), jsem si řekla: "Proč to nezkusit?"

A tak se stalo, že po pár minutách mě Sherlock zcela oslnil, chytl do svých sítí a už mě nepustil. Seriál je to jedinečný, baví mě ten osobitý styl humoru. Líbí se mi zasazení děje do současnosti. (I když pochybuji, že kdyby to bylo zasazeno do 19 století, tak by se mi to nelíbilo.)  Už jsem na něj nalákala další spoustu lidí, kteří si ho pochvalují. Dokonce jsme se spolužačkou začaly číst Doylova díla.

Ale asi nepatřím k těm, co by shlédli tři díly po sobě. Maximálně dva. Nevím, mám potřebu si díly šetřit a koukat se na Sherlocka, když mám tu správnou náladu. Jsem divná, vím to. Hrozně mě překvapil dabing, (byť seriály a filmy většinou sleduji v originále) v první sérii. Neskutečně jsem si ho oblíbila a docela mě zamrzelo, že ve druhé sérii, už je dabing jiný. To mě maličko odradilo, možná proto jsem se zasekla, ale mám v plánu se začít dívat v Angličtině. Benedict má prý skvělý přízvuk, a tak vůbec on je celý skvělý...

10 lena lena | Web | 6. march 2014 at 19:19 | React

Sherlock je jeden z mála seriálov ktoré som dokázala dopozerať do konca a počas čakania na tretiu sériu som nerobila nič iné len hovorila ako sa na ňu teším a keď sa svetu konečne ukázala tak som len klikala refresh kedy ju pridajú aj s titulkami (budem úprimná, tá ich angličtina je mrmlanie ktorému nerozumiem (ale američanov v tomto fakt neprekonajú, ale hlas majú krásny :3).  Johnlock je kategória sama o sebe. Ževraj v jednom londýnskom časopise to bol najobľúbenejší pár Vekľje británie :3 Hneď za nimi to bola Kate a ten princ ktorého meno si nepamätám no viem že má sexy brata :D Proste neshippovať Johnlocka, to je ako keby človek videl iba Sherlocka a vygumoval Johna (prípadne opačne). Lebo inak si neviem predstaviť ako je možné že ich neshippujú.

A taktiež nedokážem pochopiť že ste to vy tri (ty, Nell a Jass) začali pozerať až teraz :D Proste ako to že som vám to ani raz nespomenula, za celý ten čas. Ani raz. Fakt nerozumiem ako som to pred vami mohla utajiť :D

11 Lour Lour | Web | 8. march 2014 at 23:57 | React

Ten seriál naprosto zbožňuju. Přiznám se, že jsem taky měla 2 série rychle zkouknuté až se to  začalo projevovat na mých známkách. (Naštěstí to trvalo jen krátce, takže se to rychle spravilo. :D) A potom jsem už jen čekala na 3. sérii. Myslím, že jsem se strefila, kdy začít sledovat Sherlocka, protože jsem alespoň nemusela tak dlouho čekat na 3. sérii jako ostatní. :D No a potom přišel poslední díl, který byl hodně povedený, i když mi bylo ke konci Johna líto, jako ho Magnussen šlehal. :( Ale zase Miss me?! To bylo prostě úžasné a velice záhadné, takže budeme mít mnoho času na polemizování s mým skvělým spolužákem, který má také rád Sherlocka. :D
Už se strašně těším na prosinec, kdy by měla být další série! :D

12 Jass the Neverlander Jass the Neverlander | Email | Web | 9. march 2014 at 11:57 | React

[10]: WILLIAM. LENY, BOŽE. WILLIAM!! Ale Harry je brutálne sexy, súhlas. :D

Hanička, Hanička, Hanička. <46

Prepáč, že sa ozývam tak neskoro, prepáč za všetko. Raz si mi písala, že si prokrastinovala nad komentovaním môjho článku, lebo si chcela aby ten komentár bol čo najlepší. Och, ako to teraz chápem. :D

Recenzia je to úžasná. Ani tuším nebudem robiť na tento seriál recenziu ja, hanbila by som sa. :/ <4

BENEDICT. Ach. Také nádherné slovo. Také nádherné meno. :3 Cumberbatch & Hiddleston, oh yeah, to je dvojka.

Johnlock. Akože detto, OTP ako vyšité. Okej, tých OTPčiek mám trošku viac, ale nedá sa povedať, ktoré shippujem viac, pretože ku každému mám iný vzťah, veď ty to chápeš. :D

Ja by som bola šťastná keby tie diely mali šesť hodín lebo aj na to by som sa dokázala pozerať. :D <4

Úplne úžasnú kameru tam majú, to je pravda, takisto ako to, že všetko je úžasné. :D

7437 JE moje heslo. :DDDD

Ten posledný odstavec sa mi nepáči, nemám ti absolútne čo vytknúť. -.- <4

+ + +

Chápem chápem. :D <4 A chcem sa ti poďakovať že si mi poradila Shatter me, pretože, dear God, to sú také nádherné knihy. Už len keď si spomeniem na nejakú postavu, na Warnette, alebo na proste hocičo, mám chuť plakať od radosti že je to nádherná séria a od smútku že to skončilo. :) Ale skončilo to dobre. Chvíľku v predposlednej kapitole som sa bála že to skončí ako Allegiant, akurát že pohlavne naopak, ak vieš čo tým myslím. bože, asi nevieš, veď ani sama tomu poriadne nechápem. :D ale potom sa všetko vyriešilo a na konci som bola šťastná a dojatá a s takým nádherným neutrálnym pocitom vyrovnanosti, nie ako pri Allegiante že som bulila štyri dni nad štyrmi slovami - we mend each other. :DD :(

Ale aj tvoj obal je pekný. :))
Awwwww. nenúť ma myslieť si o sebe príliš pekné veci.

Hmm, ďalšia kniha, ktorá leží v iBooks a poslušne čaká. :DD

To dúfam, pretože rozhodne si to zaslúži šancu, sú tam také perličky... :DDD

Neboj sa, zlatko, aj ja ťa zbožňujem a uctievam. :D <4 Vole mi nevadí, je to vlastne celkom sexy slovo. ;)

Lil cute huggies,
Jassie the Neverlander AKA fairy. XX

13 Andrea Andrea | Web | 13. march 2014 at 18:45 | React

Sherlock je bezkonkurenčně jedním z nejlepších seriálů dnešní doby.
Navíc v hlavních rolích Benedict Cumberbatch a Martin Freeman, už to je záruka úspěchu, nehledě na geniální scénář, zpracování, britský humor a... no, ty víš! :D
Nemůžu se dočkat čtvrté série a doufám, že bude, jak slibovali, už ke konci tohoto roku a nebudeme na ni čekat dva roky, jako na tu třetí. :)

14 ashen ashen | Web | 14. march 2014 at 17:56 | React

Tak to som rada, že si vôbec napísala ^^ Ďakujem za všetku chválu, síce sa presviedčam, že blog píšem hlavne pre seba, ale stále ma poteší keď mi niekto napíše a zistím že nakoniec na nutshell nevediem monológy.

Sherlocka nepozerám. Raz som chcela začať, ale potom ma asi zase stiahol internet - všeobecne na seriály teraz nejak nemám čas, ale chystám sa zase na nejaké nabehnúť a Sherlock bude asi prvý, tbh. Občas však zazriem také kúsky deja, pretože moji rodičia ho zvyknú pozerať a vyzerá to kvalitne. Tak sa už teším, inak recenzie seriálov vôbec nie sú zlý nápad. Možno sa oplatia ešte viac, kedže pozretím filmu strávi človek dve hodiny a seriálom venuje polku života, takže definitely začínam odteraz čítať recenzie na všetky seriály ktoré chcem vidieť :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement